21.3.10

Derventa, kolijevka rukometa

Istorija sporta pamti više igara koje su bile slične i predhodile današnjem rukometu: handbool u Danskoj, hazena u Češkoj, torlball u Njemačkoj itd. Rukometni analitičari išli su i puno dalje tvrdeći kako su podno Olimpa stari Grci bacali rukama nešto što je bilo nalik lopti, citirajući čak i neke dijelove Homerove Odiseje”  koji govore o tome. Ali jedno je sigurno - rukomet u formi kakav se danas upražnjava nastao je u Danskoj krajem 19. vijeka, a  iz Danske se igra proširila na Švedsku i Njemačku.
       U početku se igrao veliki rukomet na nogometnom igralištu sa po jedanaest igrača. U Češkoj je početkom 20. vijeka nastala hazena, a koja je bila popularna i na našim prostorima. Ekipe su brojale po 7 igrača i cilj je bio da se lopta rukom ubaci u dosta uska vrata.
       I u gradu na Ukrini rukomet je prolazio različite faze, imao svoje učitelje koji su sa velikom ljubavlju popularizovali ovaj sport među derventskom mladosti. Doduše, nema podataka da se u Homerovo vrijeme po derventskim merajama hitala lopta”, ali zahvaljući Bogdanu Cuvaju dolazimo do veoma interesantnih podataka o ovom sportu u našem gradu. Ovaj poznati sportski radnik je u vrijeme svog službovanja u Slavonskom Brodu, od 1933. do 1939. godine, pokrenuo osnivanje hazena družina u Slavoniji i BiH. Cuvaj je bio i jedan od inicijatora hazena-družine u Derventi, gdje je povremeno dolazio i trenirao hazenašice zajedno sa suprugom Zdenkom Tonković-Cuvaj, koja je bila reprezentativka Jugoslavije. 


       Hazena se igrala na igralištu pravougaonog oblika, dimenzija 45x30 metara, koje je bilo podijeljeno na tri polja (po 15m), tako da su se golman, bekovi, središnji igrači i napadači mogli kretati samo u ograničenom dijelu igrališta. Postor namijenjen samo kretanju golmana (s polumjerom od 6 m), gol (dimenzije 2 x 2,4 metra) i ograničeno vrijeme trajanja igre (dva poluvremena od po 25 minuta), veoma su slični savremenom rukometu. Ekipa se sastojala od 7 igrača (golmana, jednog beka, dva srednja igrača i tri napadača).


          U knjizi Hazena u BiH” (1977. godina),  autora Bogdana Cuvaja, opisuje se osnivanje dviju najpoznatijih hazena družina u našem gradu: Jabotinsky” i Građanski”. O tome Cuvaj piše: 
              „Ni najupućenijim sportskim radnicima u rukometu nije bilo poznato da je tadašnje malo mjesto Derventa bilo sigurno prvo u Bosni i Hercegovini, a istovremeno i među prvima u našoj zemlji, koje je u svojoj sredini imalo rukometnu družinu, kako se hazena u prvim godinama nazivala, zahvaljujući svom mještaninu Stanislavu Bienu, koji je nakon položene mature započeo studij na mašinskoj tehnici u Brnu (ČSSR).
             Već u prvoj godini svog studija u Brnu imao je mladi Bien prilike da tamo upozna i da aktivno sudjeluje u jednoj novoj igri, nazvanoj hazena. Ova je u to vrijeme bila u Čehoslovačkoj vrlo popularna, jer su je igrali kako muškarci tako i djevojke. Shodno dogovoru sa ostalim kolegama iz Jugoslavije, koji su studirali u Brnu, da će po dolasku svojim kućama za vrijeme ferija nastojati ovu igru uvesti i među našom ženskom omladinom, mladi i ambiciozni student Stanislav Bien po dolasku u Derventu, gdje su boravili njegovi roditelji (otac dr Ignac Bien), dao se odmah na posao.
               U okviru postojećeg Židovskog nacionalnog društva u Derventi, gdje je djelovala sekcija za tjelovježbu, osnovano je na prijedlog Stanislava Biena žensko rukometno i gimnastičko odjeljenje. Ta činjenica zabilježena je u tjedniku Židovska svijest”, Sarajevo, br. 90. 24.09.1920. u kojem je objavljeno da je u referatu o tjelesnom odgoju u društvu, podnijetom na sjednici uprave društva od 14.08.1920. podnesen izvještaj da se tjelesnom odgoju omladine za čitavo vrijeme ferija posvećivala velika briga. Referat sadrži i obavještenje da je zahvaljujući studentu Stanislavu Bienu osnovano žensko rukometno i gimnastičko odjeljenje, koje je imenovani za cijelo vrijeme ferija vodio i podučavao. Postignut je priličan uspjeh, tako  da su bili pozvani i neki klubovi na prijateljske utakmice, koje će se još te sezone održati. Ovo odjeljenje, završava taj članak, biti će nakon odlaska S. Biena na nastavak studija predano na daljnje rukovođenje Leonu J. Pasachu, kojega je dotadašnji učitelj u tu dužnost uputio.  U međuvremenu se omladinska sekcija navedenog društva osamostalila i nastavila djelovanje pod imenom Židovsko omladinsko udruženje Jabotinsky”.
        Svakako da je za Derventu, koja je dvadesetih godina živjela patrijarhalnim životom, bila najveća senzacija kada je 17.10.1920. odigrana prva javna rukometna utakmica između domaće družine Jabotinsky” i ŽOSD Makabi” iz Slavonskog Broda. Pobijedile su Brođanke sa 16:5, ali sva Derventa još je dugo govorila o senzaciji, da djevojke igraju loptom poput mladića u nogometu. Dana 31.10.1920. odigrana je revanš utakmica, pa su i tom prilikom pobijedile Brođanke sa 13:1.
            U proljeće 1921. (tokom mjeseca aprila) gostovala je u Derventi i družina ŽSK Bar Kohba” iz Sarajeva, koja je sa 16:0 otpravila domaće. Izgleda da je taj visoki poraz negativno djelovao na igračice rukometa u Derventi, a osim toga se još u znatnijoj mjeri osjećala odsutnost Stanislava Biena, tako da je uskoro ova rukometna sekcija obustavila rad, a igračice su nastavile svoju sportsku aktivnost u gimnastičkom odjeljenju.
                 Nakon prekida od 14 godina osnovana je u Derventi u proljeće 1934. godine ponovno hazena-sekcija i to u Sportskom klubu Građanskom”. Glavni inicijator za osnutak hazene bio je agilni predsjednik kluba Ruždija Džemaludin, dok je prvi novi učitelj hazenašica bio Slavko Pudić, tadašnji igrač nogometne momčadi ovog kluba.
               Kao i u mnogim drugim mjestima, tako su se i u Derventi, u vezi sa ponovnim djelovanjem novoosnovane hazena sekcije, opet pojavile poteškoće, premda se to događalo u 1934. godini, dakle nakon punih 14 godina što su djevojke u našim krajevima prihvatile ovaj sport za žene. Roditelji djevojaka, koje su se oduševile za ovu igru, branili su svojim kćerkama da javno nastupaju i ta je činjenica bila razlog da se hazena-sekcija nakon ponovnog djelovanja od preko dvije godine morala opet likvidirati.
                Upravo niže navedeno sjećanje prve kapetanice hazene Građanskog” Mile Skender–Pudić najbolje ilustrira prilike i shvaćanja roditelja tih mladih djevojaka da se bave ovom granom sporta.
          Dobro se sjećam”, započinje Mila svoje izlaganje, kako je nama igračicama, naročito u samom početku, bilo otežano dolaziti na treninge, jer smo se morale skrivati ne samo od nastavnika u školi, već i od naših roditelja, koji nisu dozvoljavali da mi djevojke dolazimo na sportsko igralište. Tako sam i ja roditeljima zatajila kada smo imale prvi javni nastup (bilo je to 22.07.1934.). Međutim, moja majka je ubrzo doznala nakon početka utakmice da i ja sudjelujem u igri, pa je dotrčala sva uzrujana na igralište te me nagovarala, a i konačno odlučno pozivala da napustim igru i da se klonim te sramote” kako su roditelji nazivali hazenu, obećavajući mi sve moguće ukoliko odustanem i napustim teren. Međutim, kao igračica – bila sam vratarica, a k tome i kapetanica družine – nisam smjela napustiti svoje drugarice u igri, pa ovog puta iznimno nisam mogla udovoljiti zahtjevu i pozivu majke. No, s vremenom i nagovaranjima ipak je konačno popustila, tako da sam nakon stanovitog prekida mogla započeti sa sportskim radom”.
              Kada su te prepreke bile ipak donekle prebrođene, a igračice marljivim vježbanjem lijepo napredovale, zapala je hazena-sekcija u jaču krizu iz koje se više nije mogla izvući. Vrijedni i agilni učitelj igračica Slavko Pudić bio je službeno premješten u Tivat početkom oktobra 1934. godine. Kapetanicom družine izabrana je Marženka Štolpa-Palijan, koja je držala igračice prvo vrijeme na okupu, te se jedina brinula i tražila sposobnog nasljednika prvom treneru, no taj se, na žalost, nije mogao naći. Tako su igračice ostale prepuštene same sebi. Ogromna volja postojala je i dalje, no treniralo se kako su same igračice smatrale dovoljnim. Nastale je ne samo stagnacija već vremenom i pad, što se nakon godinu dana takvog životarenja” odrazilo i u smanjenoj volji i sve neredovitijem pohađanju treninga.

            Konačno se pronašao i nasljednik trenera Pudića u osobi druga Ajerle, ekonoma u bolnici, no ni ta činjenica nije mogla vratiti igračicama ono prvobitno oduševljenje. Zabilježeni su nastupi SK Građanskog” 22.7.1934. u Derventi protiv jedne od najjačih hazena družina GŠK Marsonije” iz Slavonskog Broda. Bio je to prvi javni nastup, pa su domaće susret izgubile sa 2:16 (1:9). Odigrana je i uzvratna utakmica nakon mjesec dana, i tom prilikom je hazena Građanskog" pokazala svoj napredak izgubivši u Slavonskom Brodu sa 1:11.
            Da bi gledaocima hazene u Derventi prikazali vrhunsku igru hazene, priređena je 21.4.1935. propagandna utakmica reprezentacija: Zagreb – Slavonski Brod, koja je završena rezultatom 19:3 za Zagreb. Prema objavljenim izvještajima u štampi, ta je igra upravo oduševila igralište, koje je zabilježilo rekordnu posjetu.
         Hazena-sekcija odigrala je tokom 1935. godine više utakmica, no zabilježen je tek rezultat utakmice u Sl. Brodu protiv ŠK Viktorije" 17:2 (8:2) za Brođanke. Osim toga, sudjelovala je hazena-družina Građanskog” i u prvenstvenim natjecanjima Brodskog Hazena Podsaveza (Građanski" je bio uvršten u grupu sa klubovima iz Slavonskog Broda: Viktorija, Marsonija, Brodski SK i Borac iz Podvinja), međutim svi ti klubovi bili su prejaki za mlade i neiskusne igračice iz Dervente.
            Prema sjećanju kapetanice družine Marženke Štolpa-Palijan, hazena Građanskog” se rasformirala jer su roditelji, i to uglavnom majke, branili svojim kćerkama da se bave ovim sportom, pa tako nisu mogle nagovoriti i privući u klub zamjene koje bi trebale zamjeniti neke igračice, koje su se udale i napustile hazena-sport. Tako nije preostalo drugo već da hazena sekcija krajem 1935. godine likvidira.
             Naročito su se istakle u družini Građanskog” slijedeće igračice: Slavica Bamburač, Vuka Grujić, Ljuba Kemenović, Milena Radić, Nevenka Radić, Mila Skender-Pudić, Dobrila i Vera Šparavalo, Lepa Vasilić i Marženka Štolpa-Palijan.”  


Bogdan Cuvaj



Nema komentara:

Objavi komentar